Fortsättningskurs i brickvävning 2025
19 november, 2025Tema Jul med Handvävare i Norr
20 november, 2025
Sashiko-inspiration för Gotlands Vävare 11 november 2025
Vi trotsade novembermörkret för att lyssna på en inspirerande föreläsning om sashiko. En broderiteknik som kommer från Japan, ursprungligen användes den för att reparera kläder eller andra textilier som det gått hål på – eller för att förstärka ett tyg i förväg. I dagens samhälle är det kanske mer en fråga om design kopplat till återanvändning.
Ann-Charlotte Malm André, Västerhejde sömnadsservice, visade och berättade om tekniken sashiko. Ann-Charlotte är utbildad textillärare och driver ett företag där hon lagar textilier och utför sömnadtjänst av olika slag samt håller kurser och workshops.
Vi fick se exempel på olika sätt att använda sashiko. I grunden en väldigt enkel teknik med i princip raka linjer och där stygnen ska vara dubbelt så långa som mellanrummet men får inte vara längre än ett riskorn. Långa nålar, vit tråd och indigofärgat tyg var det ursprungliga sättet att använda sashiko och det lagade plagget kallas för boro.
Vi var många som blev sugna på att vara med på en kurs för alla har vi väl något som behöver lagas eller piffas till!



